105. ΑΝΖΕ - ΚΛΕΡΜΟΝ (21:00)

*Και τα δύο διπλά της Κλερμόν ήταν στις ισάριθμες τελευταίες της επισκέψεις στην Ανζέ.

Γήπεδο: «Stade Jean Bouin»
Προϊστορία 10ετίας: 4-3-2

ΑΝΖΕ (2η): Η ήττα της στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής, ήταν μόνο μία άσχημη παρένθεση, αφού το συγκρότημα του Μουλέν πήρε και δεύτερο σερί τρίποντο την προηγούμενη αγωνιστική, αφού έφυγε με ένα τεράστιο διπλό από τη Χάβρη. Η Ανζέ κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης να κάνει την ανατροπή και να παραμείνει σε απόσταση βολής από την κορυφή. Στο Κύπελλο είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην άσημη Μουγερόν και πήρε εύκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας με 5-1. Από τις πιο δυνατές έδρες της κατηγορίας, με πέντε νίκες και μία ισοπαλία στα έξι ματς που έχει δώσει.

Προηγούμενο ματς: Πολύ μεγάλη ανατροπή για την Ανζέ, που επικράτησε με 2-1 στη Χάβρη. Στο 74' βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από πέναλτι, αλλά μόλις οχτώ λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση με τον Φρικές και στο 90' απέδρασε με το τρίποντο χάριν στο γκολ του Τομάς.

Στατιστικό: Πριν το τελευταίο της ματς πρωταθλήματος, μετρούσε πέντε σερί Under 2,5 η Ανζέ.

Αμφίβολοι (2): Ερωτηματικό ο δεξιός μπακ Ανγκουλά (ΑΜ 6/0) και ο βασικός χαφ Οριάκ (ΜΕ 2/0).

ΚΛΕΡΜΟΝ (11η): Σοκ την προηγούμενη εβδομάδα για την ομάδα του Μπρουάρ, που δέχτηκε έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο από τη Σελονιό, ομάδα 5ης κατηγορίας! Δέχτηκε στα μισά της επανάληψης το μοναδικό γκολ, έμεινε με δέκα στο 83' κι έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με την Οσέρ, όπου ισοφαρίστηκε ένα δίλεπτο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας κι ενώ ελάχιστα πιο νωρίς είχε προηγηθεί. Κάπως έτσι έμεινε χωρίς τρίποντο για τέταρτη σερί αγωνιστική, αλλά και με μόλις ένα από τα μέσα Αυγούστου (1-7-4)! Το πλέον εντυπωσιακό ωστόσο είναι ότι διατηρείται στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προηγούμενο ματς: Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το γκολ που σημείωσε κόντρα στην Οσέρ (1-1) και της κόπηκε απότομα το χαμόγελο. Ο Μπετιόλ την έβαλε μπροστά στο σκορ στο 86', αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάρισε κι αρκέστηκε στον ένα βαθμό.

Στατιστικό: Under 2,5 έληξαν τα πέντε από τα επτά τελευταία ματς της Κλερμόν.

Απουσίες (1): Λείπει μακροχρόνια ο βασικός μεσοεπιθετικός Καπέλ (ΜΕ 2/0).

106. ΙΣΤΡ - ΝΙΜ (21:00)

*Έξι νίκες για τη Νιμ και μόλις δύο η Ιστρ στα έντεκα μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας από το 2001.

Γήπεδο: «Stade Parsemain»
Προϊστορία 10ετίας: 2-1-1

ΙΣΤΡ (19η): Με τέτοια εικόνα γίνεται σαφές πως η κατηγορία δεν μπορεί να σωθεί. Είχε μεν τη δυνατή Καέν απέναντί της, αλλά και η αντίστασή της ήταν... ανύπαρκτη, δεχόμενη με απίστευτη ευκολία τη βαριά τεσσάρα που την κράτησε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Άμυνα-χωνί, επίθεση αναιμική και η έκτη ήττα στις επτά τελευταίες αγωνιστικές είναι γεγονός, με τις τρεις εξ αυτών συνεχόμενες.

Σε αυτό το διάστημα μάλιστα έχει σκοράρει μόλις τρία γκολ, διαθέτοντας την τρίτη χειρότερη γραμμή κρούσης της κατηγορίας. Στο Κύπελλο έμεινε ξανά σε ρηχά νερά, τουλάχιστον όμως πήρε την πρόκριση με το 1-0 στην ερασιτεχνική Ντρουά.

Προηγούμενο ματς: Τραγική ξανά η Ιστρ, που συνετρίβη με 4-0 στην Καέν. Από το 10' κυνηγούσε στο σκορ, ενώ στο μισάωρο είχε ήδη γίνει το 2-0. Τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν στο 50' όταν ο Ντιαρά δέχτηκε δύο κίτρινες σε ένα λεπτό και από το 66' ως το 78' παραβιάστηκε ακόμα δύο φορές η εστία της.

Στατιστικό: Στα πέντε από τα έξι τελευταία της ματς, δέχτηκε τουλάχιστον δύο γκολ.

Απουσίες (3): Τιμωρημένοι οι Ντιαρά (ΜΕ 8/2) και Ταρντιέ (ΜΕ 13/3), εκτός τραυματίας Νιάνγκμπο (ΕΠ 0/0).

ΝΙΜ (17η): Αφού κατάφερε να αναστήσει και την πρωτάρα στην κατηγορία Σερκλ Μπαστιά, είναι άξια της μοίρας της. Η Νιμ έμελλε να είναι η ομάδα κόντρα στην οποία οι νεοφώτιστοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στην κατηγορία και μάλιστα μέσα στο γήπεδό της, μένοντας ξανά σε πολύ ρηχά νερά. Τρίτη ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα για το πρωτάθλημα κι ενώ έχει μία από τις χειρότερες εκτός έδρας παρουσίες στην κατηγορία, με μόλις δύο βαθμούς στις έξι εξόδους της.

Αποκλεισμός και στο Κύπελλο την προηγούμενη εβδομάδα για το συγκρότημα του Ζβούνκα με το 2-1 στη Ντιζόν, ενώ πλέον βρίσκεται μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και το αποψινό ματς είναι εξάποντο για την παραμονή της.

Προηγούμενο ματς: Μπορεί να μην ήταν χειρότερη από τη Σερκλ Μπαστιά, αλλά δέχτηκε μία πικρή ήττα με 1-0. Στο 28' δέχτηκε το μοναδικό γκολ η Νιμ, που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, της έλειψε όμως η αποτελεσματικότητα κι αποχώρησε με άδεια χέρια.

Στατιστικό: 2-11 τα τέρματα της Νιμ στα έξι εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Απουσίες (1): Τραυματίας ο Γκράγκνικ (ΜΕ 9/2).

107. ΚΡΕΤΕΪΓ - ΤΡΟΥΑ (21:00)

*Τέσσερις νίκες για την Τρουά στα πέντε τελευταία της ματς με την Κρετέιγ ανεξαρτήτως έδρας, ενώ παραμένει αήττητη στα έξι που έχουν δώσει (4-2-0).

Γήπεδο: «Dominique Duvauchelle»
Προϊστορία 10ετίας: 0-1-2

ΚΡΕΤΕΪΓ (9η): Έβγαλε αντίδραση μετά τη συντριβή στη Λαβάλ με 5-1 η νεοφώτιστη Κρετέιγ, παίρνοντας ένα εξαιρετικά σημαντικό τρίποντο στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη δυνατή Τουρ. Μπορεί να μην έθελξε με την εμφάνισή της η ομάδα του Βασό, αλλά είχε μεγαλύτερο πάθος κι έδειξε πως το ήθελε περισσότερο, παίρνοντας έτσι το πέμπτο θετικό της αποτέλεσμα σα έξι τελευταία που έχει δώσει για το πρωτάθλημα. Στο Κύπελλο έστω και στην παράταση πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας με 3-1 της Σεντάν (1-1 κανονική διάρκεια), η οποία αγωνίζεται στη National (Γ' κατηγορία).

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να αιφνιδιάσει την Τουρ (2-1) παίρνοντας το προβάδισμα στο 1ο μόλις λεπτό με τον Εσομπέ. Η αντίπαλός της ισοφάρισε νωρίς στην επανάληψη, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στην ίδια, με τον Τζελιλαχίν να της χαρίζει το τρίποντο με γκολ στο 68'.

Στατιστικό: 9/11 G/G μετράει η Κρετέιγ, με τα τέσσερα στα ισάριθμα τελευταία της ματς. Παράλληλα έχει 5/5 Over 2,5.

Απουσίες (2): Παραμένει εκτός ο βασικός χαφ Σεκ (ΜΕ 10/0), δύσκολα και ο φορ Ν’ Ντόι (ΕΠ 13/5).

ΤΡΟΥΑ (7η): Τελείωσε το ματς με τη Λαβάλ έχοντας κατοχή 65-35 και τουλάχιστον 3-4 καλές ευκαιρίες για γκολ, παρ' όλα αυτά αποχώρησε με άδεια χέρια, δεχόμενη μία αναπάντεχη ήττα με μόλις μία φάση της αντιπάλου της! Αυτή άλλωστε εκτός από παρθενική στο γήπεδό της, ήταν και δεύτερη μόλις φετινής της βαθμολογική απώλεια μέσα στο «de l'Aube», απόρροια του οποίου να μείνει πέντε βαθμούς μακριά από την πρώτη τριάδα. Στο Κυπελλο πάντως δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στην αδύναμη Σονί (0-4), με τον Μάρκος να σκοράρει δις και τους Νταρμπιόν, Νιβέ να προστίθενται στους σκόρερς, παίρνοντας άνετα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Προηγούμενο ματς: Επηρεάστηκε από το γρήγορο γκολ που δέχτηκε υποδεχόμενη τη Λαβάλ (0-1) και δεν κατάφερε ποτέ να αντιδράσει. Μόλις στο 14' σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, στη συνέχεια είχε όμως την καθολική υπεροχή, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ.

Στατιστικό: Σκόραρε και στις έξι τελευταίες της εξόδους η Τουρ, ενώ μόνο σε μία από τις δέκα φετινές έμεινε "άσφαιρη".

Απουσίες (0): Χωρίς προβλήματα.

108. ΛΑΒΑΛ - ΑΡΛ (21:00)

Γήπεδο: «Francis Le Basser»
Προϊστορία 10ετίας: 4-0-2

ΛΑΒΑΛ (15η): Τεράστιο διπλό για την ομάδα του Χινσμπερζέ πριν από δύο εβδομάδες επί της σαφώς πιο ισχυρής Τρουά. Μπορεί να μην το άξιζε βάσει της απόδοσης των δύο ομάδων, αφού σκόραρε ουσιαστικά στη μοναδική καλή στιγμή της, η ουσία ωστόσο είναι πως πήρε μία εξαιρετικά σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία. Αυτή άλλωστε ήταν και η δεύτερη διαδοχική νίκη της Λαβάλ μετά την πεντάρα στην Κρετέιγ, ενώ έχει μόνο δύο ήττες στα επτά πιο πρόσφατά της. Στο πρωτάθλημα δεν είχε προβλήματα απέναντι στην άσημη Μπερκ (ερασιτεχνική) επικρατώντας με 3-0.

Προηγούμενο ματς: Καλύτερη από την Τρουά (0-1) δεν ήταν, παρ' όλα αυτά πήρε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο. "Χρυσός" σκόρερ για τη Λαβάλ ο Αλα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, στη συνέχεια όμως δέχτηκε πολύ μεγάλη πίεση.

Στατιστικό: G/G κι Over 2,5 έληξαν τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας ματς της Λαβάλ.

Απουσίες (2): Τιμωρημένοι είναι οι βασικοί χαφ Ρομπίκ (ΜΕ 14/1) και Αλά (ΜΕ 13/2).

ΑΡΛ (10η): Στραπάτσο δίχως προηγούμενο για την ομάδα του Ντιμάς την προηγούμενη εβδομάδα, με την Αρλ να γνωρίζει τον απόλυτο διασυρμό στο Κύπελλο. Τι κι αν η Ολυμπίκ Αλέ αγωνίζεται στην 5η κατηγορία; Αυτό δεν την εμπόδισε να τη φιλοδωρήσει με τρία τέρματα (3-0), ενώ τελείωσε και το ματς με δέκα παίκτες, αφού ο Σανγκαρέ αποβλήθηκε στο 80'. Να μαζέψει τα κομμάτια της καλείται η Αρλ, που πήρε πάντως πολύ σημαντική νίκη την προηγούμενη αγωνιστική, με το 1-0 επί της Μπρεστλ, σε ένα εξαιρετικά κλειστό ματς, το φινάλε του οποίου τη βρήκε με 35% κατοχή!

Προηγούμενο ματς: Απόδραση με ένα μεγάλο τρίποντο για την Αρλ στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μπρεστ (1-0). Πιο δίκαιη θα ήταν βέβαια η ισοπαλία, ωστόσο το γκολ του Ναμπάμπ τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ήταν κι αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στατιστικό: Επτά διαδοχικά Under 2,5 μετράει στο πρωτάθλημα η Αρλ.

Απουσίες (3): Τιμωρημένοι ο χαφ Ντελκλός (ΜΕ 13/1), ο εξτρέμ Σανκαρέ (ΕΠ 6/0) και ο χαφ Ροντρίγκεζ (ΜΕ 12/0).

109. ΜΠΡΕΣΤ - ΝΙΟΡ (21:00)

Γήπεδο: «Francis-Le Blé»
Προϊστορία 10ετίας: 3-0-1

ΜΠΡΕΣΤ (13η): Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρλ, πέραν τούτου όμως... ουδέν, αφού μπλόκαρε στην καλά στημένη άμυνα των γηπεδούχων. Σίγουρα πάντως δεν ήταν ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να φύγει ηττημένη η ομάδα του Ντιπόντ, που δεν λέει να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Μόλις ένα τρίποντο έχει εδώ κι επτά αγωνιστικές η Μπρεστ, οι ελπίδες για να προλάβει το τρένο της ανόδου σιγά-σιγά εξανεμίζονται και μάλλον... προς τα κάτω θα πρέπει να κοιτάζει. Στο Κύπελλο πάντως πήρε "σβηστά" το διπλό πρόκρισης επί της ερασιτεχνικής Σαμπλέ με 2-0.

Προηγούμενο ματς: Δέχτηκε μία ήττα που δεν άξιζε στην έδρα της Αρλ (1-0). Είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, της έλειψε ωστόσο η ουσία για το κάτι παραπάνω και πλήρωσε μία στιγμή αδράνειας στο 86ο λεπτό του αγώνα, οπότε και σημειώθηκε το μοναδικό γκολ.

Στατιστικό: Τέσσερα διαδοχικά Under 2,5 έχει η Μπρεστ, αλλά και πέντε στα έξι πιο πρόσφατά της.

Απουσίες (0): Χωρίς απουσίες.

ΝΙΟΡ (14η): Σοκ στο 91' για την ομάδα του Γκαστιέν πριν από δύο εβδομάδες, στην αναμέτρηση με τη Λανς. Πραγματική αυτοκτονία για τη Νιορ που δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει μία εξαιρετικά σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να κρατηθεί στην κατηγορία. Ήταν μεν το τρίτο σερί θετικό της αποτέλεσμα, συνεχίζει ωστόσο να δέχεται με ευκολία γκολ και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στα πέντε από τα έξι πιο πρόσφατά της στη Ligue 2 δέχτηκε τουλάχιστον δύο γκολ. Στο Κύπελλο πήρε έστω και οριακά την πρόκριση με το δύσκολο 2-1 στην αδύναμη Νιβολέ (ερασιτεχνική).

Προηγούμενο ματς: Μέσα από τα χέρια της έχασε το τρίποντο κόντρα στη Λανς (2-2) σε ένα ματς που προηγήθηκε με 2-0. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Σαλά της έδωσε κεφάλι στο σκορ, ενώ στο 51' ο ίδιος σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 80' ωστόσο μείωσε η αντίπαλός της και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της, με τα τρία εξ αυτών να είναι και Over 3,5.

Απουσίες (0): Χωρίς απουσίες και εδώ.

110. ΝΤΙΖΟΝ - ΝΑΝΣΙ (21:00)

*Νικήτρια η Νανσί και στα τέσσερα μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας από το 2004.

Γήπεδο: «Gaston Gérard»
Προϊστορία 10ετίας: 0-0-2

ΝΤΙΖΟΝ (4η): Για μία ομάδα που εδώ και δέκα αγωνιστικές ήταν αήττητη, θα περίμενε κανείς να φανεί σαφώς πιο αξιόμαχη στη νεοφώτιστη, πλην όμως πρωτοπόρο και μεγάλη φετινή έκπληξη του πρωταθλήματος, Μετς. Από τα μέσα Αυγούστου είχε άλλωστε να χάσει το συγκρότημα του Νταλ' Όλιο κι αποτέλεσμα αυτού ήταν να βρεθεί στο -5 από την προνομιούχο τριάδα. Στο Κύπελλο πάντως σε ένα από τα πιο δυνατά ματς του έβδομου γύρου, κατέβαλε την αντίσταση της Νιμ, επικρατώντας με 2-1. Στο γήπεδό της πάντως η Ντιζόν, μετράει 5/6 τρίποντα, παραμένοντας αήττητη σ' αυτό το διάστημα.

Προηγούμενο ματς: Με κατεβασμένα χέρια έχασε η Ντιζόν στην έδρα της Μετς με 2-0. Μόλις για έντεκα λεπτά άντεξε η άμυνά της, ενώ στο 25' παραβιάστηκε και δεύτερη φορά η εστία της, χωρίς να μπορέσει ποτέ να αντιδράσει.

Στατιστικό: Στο Over 2,5 και G/G τα τρία τελευταία εντός έδρας ματς της Ντιζόν.

Απουσίες (4): Τιμωρημένος ο Γκαστιέν (ΜΕ 10/0), τραυματίες οι Ταβάρες (ΕΠ 7/1), Τιλ (ΕΠ 9/2) και Βαράλτ (ΑΜ 11/1).

ΝΑΝΣΙ (4η): Η ξέφρενη πορεία της από τη στιγμή που ο Κορέα επέστρεψε στον πάγκο της έπειτα από δύο χρόνια, συνεχίζεται, αφού πριν από δύο εβδομάδες πανηγύρισε και τέταρτο διαδοχικό τρίποντο στα ισάριθμα ματς πρωταθλήματος που βρίσκεται στον πάγκο της ο Ουρουγουανός! Μοναδική αποτυχία της σε αυτό το διάστημα άλλωστε, ήταν ο αποκλεισμός στο Λιγκ Καπ από τη Ρεν στην παράταση, με το 2-0 κόντρα στη Σατορού στο τελευταίο ματς της Ligue 2 να έρχεται... σβηστά και πλησίασε έτσι μόλις στους τρεις βαθμούς την τριάδα ανόδου. Τα είδε... σκούρα πάντως στο Κύπελλο απέναντι στο Στρασβούργο (Γ' κατηγορία), επικρατώντας δύσκολα 2-1, με το νικητήριο γκολ να έρχεται στο φινάλε.

Προηγούμενο ματς: Δεν της πήρε περισσότερα από τρία λεπτά για να πάρει το προβάδισμα κόντρα στη Σατορού (2-0) με τον Μουντζό. Το εύκολο τρίποντο της Νανσί "υπέγραψε" έπειτα από ένα μισάωρο ο Σαμί, που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, χωρίς άλλωστε να κινδυνέψει στη συνέχεια.

Στατιστικό: Οι έξι από τις επτά φετινές έξοδοι της Ντιζόν, έληξαν G/G.

Απουσίες (0): Δεν έχουν προκύψει προβλήματα.

111. ΣΕΡΚΛ ΜΠΑΣΤΙΑ - ΜΕΤΣ (21:00)

*Δύο μόλις ματς στη μεταξύ τους προϊστορία, αμφότερα πέρυσι, με τη Σερκλ Μπαστιά να έχει μία νίκη και μία ισοπαλία.

Γήπεδο: «Armand Césari»
Προϊστορία 10ετίας: -

ΜΠΑΣΤΙΑ (20η): Έπρεπε να φτάσουμε στην 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο Ligue 2! Όχι μόνο αυτό μάλιστα, αλλά το "χρυσό" τρίποντο για τους νεοφώτιστους ήρθε κι εκτός έδρας σε ματς με πολύ μεγάλη βαθμολογική σημασία, όπως ήταν αυτό με τη Νιμ, αφού μείωσε στους πέντε βαθμούς την απόστασή της από τη γραμμή σωτηρίας. Για να ελπίζει σε παραμονή βέβαια θα πρέπει να δώσει και συνέχεια, αλλά είναι δεδομένος ο άνεμος αισιοδοξίας που υπάρχει πλέον στον σύλλογο.

Την προηγούμενη εβδομάδα έστω και με τα... χίλια ζόρια, η ομάδα του Ροσί πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, αποκλείοντας στα πέναλτι (4-5) την ερασιτεχνική Πλουβόρν (1-1 το ματς στην κανονική διάρκεια).

Προηγούμενο ματς: Τεράστιας σημασίας διπλό για τη Σερκλ Μπαστιά, που έφυγε με το 1-0 από τη Νιμ. Ποδόσφαιρο αξιώσεων μπορεί να μην έπαιξε, αλλά βρήκε το τέρμα με τον Λε Ματ στο 28' και κατάφερε στη συνέχεια να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, φεύγοντας με το τρίποντο.

Στατιστικό: Under 2,5 έληξαν τα πέντε από τα επτά εντός έδρας ματς που έχει δώσει η Μπαστιά.

Αμφίβολοι (2): Εκτός είναι οι Τραορέ (ΜΕ 6/0) και Αγκοστίνι (ΑΜ 7/0).

ΜΕΤΣ (1η): Έχει βαλθεί να τρελάνει εχθρούς κι αντιπάλους η φοβερή και τρομερή Μετς, που δείχνει ότι όχι μόνο δεν ζαλίζεται από τα ύψη, αλλά έχει... βολευτεί κιόλας στην κορυφή. Τρίτη σερί αγωνιστική που τη βρίσκει να απολαμβάνει τη μοναξιά της 1ης θέσης, αφού πριν από δύο εβδομάδες πρόσθεσε και τη Ντιζόν στα φετινά της θύματα, αναγκάζοντάς την μάλιστα στην πρώτη ήττα μετά από δέκα αγωνιστικές! Το πέμπτο της σερί τρίποντο αυτό, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στο +2 από τη 2η θέση. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στις πέντε από τις έξι εξόδους της για το πρωτάθλημα, σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ! Στο Κύπελλο πάντως τα... χρειάστηκε η Μετς απέναντι στην ερασιτεχνική Αμνεβίλ, αφού πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (4-5), με το ματς στην κανονική διάρκεια να λήγει 1-1.

Προηγούμενο ματς: Μπήκε από την αρχή πιο αποφασισμένη κι επέβαλε τον ρυθμό της κόντρα στη Ντιζόν (2-0). Ο Σακό άνοιξε το σκορ μόλις από το 11ο λεπτό, ενώ στο 25' είχε ήδη πάρει κεφάλι δύο τερμάτων με τον Ν'Γκαμπακοτό, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Στατιστικό: Στο Over 2,5 έληξαν και οι τρεις τελευταίες έξοδοι της Μετς στο πρωτάθλημα.

Απουσίες (1): Τραυματίας ο Ν’ Ντογιέ (ΜΕ 5/0).

112. ΤΟΥΡ - ΧΑΒΡΗ (21:00)

*Τέσσερις νίκες για τη Χάβρη στα έξι τελευταία μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας και μόλις μία η Τουρ στα οχτώ πιο πρόσφατά τους.

Γήπεδο: «Vallée du Cher»
Προϊστορία 10ετίας: 3-2-2

ΤΟΥΡ (6η):
 Κατεξοχήν θεσμός των εκπλήξεων το Κύπελλο και η Τουρ αποτέλεσε ένα ακόμα θύμα μικρής ομάδας. Τι κι αν τη χωρίζουν τρεις κατηγορίες με την άσημη Ερμπιέ; Η ομάδα του Πανταλονί δέχτηκε έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό (2-0) δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και η πορεία της στη διοργάνωση έλαβε τέλος με το καλημέρα. Από ήττα βέβαια προέρχεται και στο πρωτάθλημα, αφού δεν έκανε μετριότατη εμφάνιση στη νεοφώτιστη Κρετέιγ, χάνοντας με 2-1. Ήταν η δεύτερη διαδοχική της μάλιστα μετά την τεσσάρα από την Οσέρ κι αποτέλεσμα αυτού να βρεθεί στο -4 από την πρώτη τριάδα.

Προηγούμενο ματς: Μόλις λίγα δευτερόλεπτα πέρασαν για να βρεθεί πίσω στο σκορ στην Κρετέιγ (2-1) και δεν απέφυγε τελικά την ήττα. Ο Ντελόρτ έφερε το ματς στα ίσια στο 51', αλλά στα μισά της επανάληψης παραβιάστηκε και δεύτερη φορά η εστία της, αποχωρώντας με άδεια χέρια.

Στατιστικό: G/G έληξαν τα επτά από τα οχτώ εντός έδρας ματς της Τουρ.

Απουσίες (1): Τιμωρημένος ο φορ Ντελόρ (ΕΠ 14/6).

ΧΑΒΡΗ (16η): «Σφαλιάρα» στο Κύπελλο και για τη Χάβρη από... κάποια Σεντ Αρμάντ (ερασιτεχνική), χάνοντας με 1-0 την προηγούμενη εβδομάδα κι αποκλείστηκε από τον 7ο γύρο του θεσμού. Όπως και η αποψινή της αντίπαλός, προέρχεται κι αυτή από ήττα στη Ligue 2, προσπαθώντας ακόμα να καταλάβει πως έχασε ένα ματς στο οποίο προηγούνταν ως το το τελευταίο του δεκάλεπτο. Η έκτη σερί αγωνιστική ήταν αυτή που μένει μακριά από τις επιτυχίες η ομάδα του Μομπέρ, που κλείνει δύο μήνες από την τελευταία της νίκη! Εκτός έδρας μάλιστα δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα που έδωσε.

Προηγούμενο ματς: Αδράνησε στο φινάλε του αγώνα με την Ανζέ (1-2) και είδε το ματς να έρχεται τούμπα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ριβιέρ την έβαλε σε θέση οδηγού στο 74' από την άσπρη βούλα, όμως οχτώ λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε και στο 90' ήρθε το σοκ του 1-2.

Στατιστικό: Έξι Under 2,5 έχει η Χάβρη στα οχτώ τελευταία της ματς.

Απουσίες (2): Τιμωρημένοι είναι ο κίπερ Ποντέμ (ΤΕ 0/0) και ο μπακ Λουβιόν (ΑΜ 9/0).